Po Marszu Równości w 2018 roku w Częstochowie, Prokuratura Rejonowa na potrzeby śledztwa (PR 1 Ds. 1543.2018 z 05.09.2018) postanowiła poprosić biegłego z zakresu heraldyki i weksylologi o opinię w zakresie tego, czy transparent niesiony przez uczestników Marszu Równości jest flagą w rozumieniu ustawy o godle i symbolach państwowych.
To właśnie ta opinia jest przedmiotem wszystkich dotychczasowych umorzeń. We wrześniu tego roku Prokuratura Rejonowa w Kielcach wniosła o opinię Prezesa Polskiego Towarzystwa Heraldycznego (wnioski zostały przedstawione w dziale Polskie Towarzystwo Heraldyczne .
Konkluzje z opinii
-Biorąc pod uwagę Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej przedmiot jedynie nawiązuje do godła opisanego w art. 6 ust.1 – poprzez proporcje i układ pasów barwnych.
- Już sama zmiana pasa pasa czerwonego na pasmo kolorów tęczy sprawia, że w tym przypadku nie występuje żadna z form flagi państwowej, albowiem nie zastosowano tutaj barw Rzeczypospolitej Polskiej określonych w Konstytucji RP w proporcjach i układzie w Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
- Korona i szpony orła powinny być barwione na żółto a w opiniowanej ekspertyzie są białe. Pole tarczy herbowej jest wybarwione na tęczowo. Tym sposobem wizerunek herbu RP został przetworzony tak dalece, że trudno uznać opisywaną formę za użycie herbu (godła) państwowego w odniesieniu do wzorów określonych w Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
-Układ formalny barw naniesionych na płat transparentu niewątpliwie nawiązywał do ustalonej formy flagi państwowej, co samo w sobie nie ma znamion intencji znieważenia, czy sprofanowania tego symbolu.
-Wprowadzenie w miejsce barwy czerwonej kolorów tęczy sprawiło, (…) nie jest to ekspozycja flagi i herbu RP, ale swoiście aluzyjna interpretacja.
- Transparent można uznać za „formę stylizowaną” lub „artystycznie przetworzoną” nie posiadającą w najmniejszym stopniu cech wskazujących na intencje świadomego znieważenia symboli państwowych.
